آزمون شناخت توانایی‌ها (Strengths Finder)

این آزمون براساس تحقیق موسسه گالوپ شکل گرفته و تم‌های توانایی‌ هر فرد را در غالب 34 تم معرفی می‌کند. تفاوت این آزمون نسبت به دیگر آزمون‌ها این است که برمبنای رویکرد روانشناسی مثبت‌گرا تهیه شده است و بیشتر تمرکز آن برشناخت نقاط قوت و استعدادهاست.

تست استعدادیابی کلیفتون (Clifton) که با نام‌های تست استعدادیابی گالوپ (gallup) و یا تست نقاط قوت و ضعف و یا حتی تست مهارت‌یابی هم شناخته می‌شود.

این آزمون کمک می‌کند تا بتوانید درک بهتری از قابلیت‌های خود داشته باشید و دلیل بسیاری از رفتارها و احساس‌های تکراری در طول زندگی را دریابید.

تست استعدادیابی کلیفتون چیست؟

دونالد او. کلیفتون (Donald O. Clifton) روانشناس، نویسنده، محقق و کارآفرین آمریکایی بود. جالبه بدونید که کلیفتون در جنگ جهانی دوم در پرواز B-24s به عنوان ناوبر و بمب‌افکن شرکت داشت. پس از ۲۵ موفقیت در حملات بمباران، به عنوان یک قهرمان برجسته پرواز، صلیب پرواز ممتاز رو دریافت کرد.

اما بعد از آن احساس کرد که باید بقیه عمرش رو صرف انجام کارهای خوب و مفید برای بشریت کند. پس شروع به مطالعه درباره راه‌های توسعه فردی کرد. او مطالعاتش رو در کتابخانه دانشگاه نبراسکا_لینکلن آغاز کرد. اما خیلی زود به این نتیجه رسید که همه آنچه کتاب‌های روانشناسی درباره مردم می‌گویند، درست نیست.

او با ابداع تست نقاط قوت کلیفتون به مردم کمک کرد تا استعدادهای طبیعی و ذاتی خود رو پیدا کنند. و با استفاده از آن‌ها به بهترین فردی که می‌توانند تبدیل شوند. کلیفتون رو به عنوان پدر روانشناسی نقاط قوت می‌شناسند.

تست کلیفتون

استعداد چیست؟

به عقیده کلیفتون استعداد یک روش طبیعی تفکر، احساس یا رفتار است. کلیفتون به این نتیجه رسیده بود که هر کس زمانی که از استعدادها و توانمندی‌های خود استفاده میکند، شادتر است. این شادی و انگیزه باعث می‌شود که برای رسیدن به اهداف خود مشتاق‌تر باشد. در نتیجه موفقیت و رضایت بیشتری را تجربه می‌كند.

این تنها به نفع یک فرد نیست. گروه‌ها و سازمان‌ها و تیم‌هایی که این افراد در آن‌ها عضو هستند، هم روابط تیمی و گروهی قوی‌تری دارند و به نتایج بهتری می‌رسند.

 

کلیفتون معتقد بود که همه‌ی انسان‌ها به نوبه‌ی خود نابغه هستند. در نتیجه تست استعدادیابی گالوپ به شما گفته می‌شود که در کدام ۵ مورد از این ۳۴ تم توانمندی قوی‌تر هستید. شما با تمرکز روی آن‌ها میتوانید از پتانسیل بی‌نهایت‌ خود استفاده کنید!

البته در نظر داشته باشید که برای تبدیل استعدادها به نقاط قوت و توانمندی باید روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید؛ یعنی باید زمان صرف کنید برای توسعه مهارت‌ها و یادگیری دانش!

در ادامه به معرفی ۳۴ تم توانمندی کلیفتون و تقسیم این تم‌ها به ۴ دسته‌بندی می‌پردازیم.

 
 

 ۳۴ تم توانمندی کلیفتون و تقسیم‌بندی این تم‌ها به ۴ دسته‌بندی اصلی

‌تم‌های توانایی مجموعه‌ای از 34 آیتم مختلف است که در تحقیقات موسسه گالوپ و در الگوهای کاری، رفتاری و احساسی افراد موفق همواره تکرار شده است. هر کدام از این تم‌ها ویژگی‌هایی را مشخص می‌کند که از گذشته در ما تکرار شده‌اند و می‌توانند به‌عنوان قابلیت اصلی ما شناخته شوند. نکته قابل توجه این است که همین تم‌ها حتی می‌توانند نقطه ضعف ما نیز باشند. در واقع همان‌چیزی که استعداد ما است می‌تواند ضعف ما نیز باشد. به‌عنوان مثال فردی با تم ایده‌پرداز همواره می‌تواند خلاقیت خوبی از خود بروز دهد اما به احتمال زیاد از اجرایی‌کردن ایده‌های خود باز می‌ماند چون بیشتر توجهش به‌سمت ایده‌پردازی می‌رود.

 • حوزه اجرایی | Executing: به توانمندی‌های مرتبط با نحوه اجرای ایده‌ها در عمل تاکید دارد.

 • حوزه تاثیرگذاری | Influencing:‌ به توانمندی‌های تحت‌تأثیر قرار دادن انسان‌ها مربوط است.

 • حوزه ساخت روابط | Relationship Building: به توانمندی‌های ایجاد و پروش روابط با دیگران اشاره دارد.

 • حوزه تفکر استراتژیک | Strategic Thinking: ‌به توانمندی‌های دریافت اطلاعات و تحلیل آنها از محیط می‌پردازد.

Strategic Thinking

⇐ تفکر استراتژیک

 

۱-تحلیل‌گر (Analytical)

۲- چشم‌انداز (Context)

۳- آینده‌نگری (Futuristic)

۴-ایده‌پردازی  (Ideation)

۵- ورودی (Input)

۶- تفکر (Intellection)

۷- یادگیرنده (Learner)

۸- استراتژیک (Strategic)

 

Relationship Building

⇐ ساخت روابط

 

۹- انعطاف‌پذیر (Adaptability)

۱۰- متصل (Connectedness)

۱۱- پرورش‌دهنده (Developer)

۱۲- همدلی (Empathy)

۱۳- هماهنگی (Harmony)

۱۴- دربرگیرنده (Includer)

۱۵- فردگرایی (Individualization)

۱۶- مثبت‌گرایی (Positivity)

۱۷- رابط (Relator)

 

Influencing

⇐ تاثیرگذاری

 

۱۸- فعال‎‌کننده (Activator)

۱۹- فرمان (Command)

۲۰- ارتباط (Communication)

۲۱- رقابت (Competition)

۲۲- حداکثرکننده (Maximizer)

۲۳- خودباوری (Self Assurance)

۲۴- اهمیت! (Significance)

۲۵- دوست‌یاب (Woo)

Executing

⇐ اجرایی 

 

۲۶- دست‌یابنده (Achiever)

۲۷- سازمانده (Arranger)

۲۸- معتقد (Belief)

۲۹- ثبات (Consistency)

۳۰- دقیق و موشکاف (Deliberative)

۳۱- نظم (Discipline)

۳۲- تمرکز (Focus)

۳۳- مسئولیت‌پذیری (Responsibility)

۳۴- احیاکننده (Restorative)

تست کلیفتون

کاربرد آزمون شناخت توانایی‌ها در تیم‌های کاری

همواره مسئله تعامل، هماهنگی اعضای تیم با یکدیگر و سپردن مسئولیت متناسب با توانایی‌های هر فرد از دغدغه‌های دائمی مدیران است. استفاده از این آزمون و شکل‌گیری نقشه‌‌ی استعدادی از تم‌های توانایی‌ها، کمک می‌کند تا اعضای یک تیم درک بهتری نسبت به قابلیت‌های یکدیگر داشته باشند و به مدیران کمک می‌کند تا مسئولیت درست را به افراد متناسب با آن مسئولیت بسپارند و تناسب بین کار و توانایی افراد برقرار باشد. تحقیقات موسسه گالوپ نشان می‌دهد افرادی که کارشان همسو با توانایی‌های فردیشان است تا شش برابر دیگران، کارایی بالاتری دارند.

شناخت تم‌های توانایی اعضای یک تیم، کمک می‌کند تا افراد درک بهتری نسبت به یکدیگر داشته باشند و بتوانند در شرایط مختلف از یکدیگر حمایت کنند و این موضوع در کاهش تعارض‌های تیمی نقش بسیار مهمی را بازی می‌کند. شکل‌گیری نقشه استعداد (Talent Map) کمک می‌کند تا شکل عملکرد یک تیم و قوت‌ها و ضعف‌هایش مشخص شود و اعضا بهتر بتوانند برای رسیدن به اهداف تصمیم بگیرند و با یکدیگر هماهنگ شوند.

 

کاربرد آزمون شناخت توانایی‌ها در پرورش رهبری

نتایج آزمون شناخت توانایی‌ها کاربرد بسیار مهمی در پرورش رهبران دارد. نتایج این آزمون مشخص می‌کند که سبک رهبری افراد با تم‌ها توانایی مختلف چگونه است و براساس ویژگی‌های شخصی که دارند چگونه می‌توانند احساس امید، همدلی و انگیزه حرکت را ایجاد کنند. معمولا آنالیزهایی که توسط این آزمون انجام می‌شود کمک می‌کند تا متوجه بشویم ترکیب مدیریتی یک مجموعه، بیشتر چه قابلیت‌هایی دارند و چگونه فکر می‌کنند. به‌عنوان مثال بیشتر رهبران استراتژیک هستند یا بیشتر به تاثیرگذاری بر پرسنل فکر می‌کنند، سعی می‌کنند کارها را از طریق برقراری ارتباط انسانی پیش ببرند یا رهبرانی کاملا اجرایی هستند. شکل‌گیری نقشه توانمندی رهبری در مجموعه‌ها، کمک می‌کند تا تیم‌های مدیریتی به نحوه تصمیم‌گیری خود و نوع مواجهه‌شان با مسائل آشنا شوند و بدانند که قوت‌ها و ضعف‌های تصمیم‌گیری‌هایشان چیست و چگونه است.

 

من یک فرد هستم و چگونه می‌توانم تم‌های توانایی‌ام را بشناسم؟

شناخت تم‌های توانایی به شما کمک می‌کند تا بتوانید دلیل بسیاری از رفتارها و احساس‌های خود را درک کنید. همچنین باعث می‌شود تا بدانید چه توانایی‌هایی دارید و چگونه خودتان را در موقعیت‌های مختلف ارزیابی کنید. می‌توانید درک کنید که چرا در برخی از کارها ضعیف هستید و در برخی کارهای دیگر قوی و چگونه از توانایی‌های خود در جهت رشد استفاده کنید و ضعف‌هایتان را مدیریت کنید. همچنین شناخت تم‌های توانایی به‌شما کمک می‌کند تا روابط خود با دیگران را تنظیم کنید.

موفقیت در هر زمینه‌ای می‌تواند از لذت‌بخش‌ترین اتفاقات در زندگی هر فرد باشد. موفقیت شاید تعاریف متفاوتی داشته باشد اما چیزی که در تمام تعاریف موفقیت‌، یکسان است رسیدن به اهداف است و طبیعتا پیش‌نیاز تمامی این اهداف و موفقیت‌ها، کشف استعدادهای فردی است.

 

آزمون استعدادیابی گالوپ به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

در حقیقت آزمون استعدادیابی گالوپ، به شناخت بهتر شما از خودتان کمک کرده و به شما جعبه ابزاری می‌دهد که بدانید در هر لحظه، چطور باید با خودتان رفتار کنید.

این آزمون حاصل ۵۰ سال کار تحقیقاتی بر روی بیش از ۲ میلیون نفر از سراسر جهان است.

با مراجعه به وب‌سایت موسسه گالوپ می‌توانید در این آزمون شرکت نمائید.

درصورت تمایل می‌توانید این آزمون را در مدرسه توسعه فردی ما انجام دهید و از نظرات کارشناسان مجموعه، استفاده نمائید.

لطفا چند دقیقه در مورد سوالات زیر، تامل کنید.

  • چند سال در مسیری ادامه داده‌اید که با استعدادهایتان سازگار نبوده است. لطفاً هزینه آن را بنویسید.
  • سال‌ها خودتان را با دوستان و اطرافیان‌تان مقایسه کرده‌اید. لطفاً هزینه از بین رفتن اعتماد به نفس‌تان را بنویسید.
  • در یک مصاحبه کاری نتوانسته‌اید ۲ استعداد یا توانایی منحصر به فرد خود را نام ببرید و آن شغل را از دست داده‌اید. لطفاً هزینه از دست‌دادن آن شغل را یادداشت کنید.
  • سال‌ها هزینه تحصیل در رشته تحصیلی را داده‌اید که با استعدادهای شما تناسب نداشته است. لطفاً هزینه ۴ سال تحصیل را یادداشت نمایید.
  • مدیر شرکتی هستید و نمی‌توانید استعدادهای کارمندان‌تان را تشخیص دهید تا از آنها در جایگاهی درست استفاده کنید. لطفاً هزینه استخدام‌های اشتباه‌تان را بنویسید.
  • به جای تمرکز بر استعدادهای‌تان، سال‌ها به دنبال رفع نقاط ضعف‌تان بوده‌اید. هزینه خسته‌کردن خودتان را یادداشت کنید.
  • و ...

 

 حالا، تمام مبلغ‌هایی را که نوشته‌اید، با هم جمع بزنید. چقدر شد؟

فکرش را می‌کردید که به‌خاطر عدم شناخت استعدادهای منحصر به فردتان، این‌قدر ضرر مالی کرده باشید !؟

 

تست کلیفتون

4 Comments

 1. فایزه گفت:

  با سلام و احترام
  من با توجه به اینکه کلاس های اموزشی زیادی در زمینه خودشناسی،طی۲سال گذشته گذروندم،ولی بازهم در تعیین اهداف،کشف استعدادها،نقاط قوت و ضعف دچار سردرگمی بودم،و عملا به نتیجه ای که میخواستم نرسیدم.
  خداروشکر تحلیل تست گالوپ،و در پی آن مشاوره های جناب علیخانی، به کشفیات جالبی رسیدیم،و انشا الله در ادامه نتایج عالیتری هم ،خواهیم گرفت.
  برای بهتر طی کردن مسیر زندگیتون ،این تست فوق العاده کاربردی رو بهتون پیشنهاد میکنم.
  سپاس فراوان از جناب علیخانی🙏

  • واحد مراجعین - آرش اعتمادی گفت:

   سلام خانم فائزه ….، سپاس از ارائه نظر و لطف‌ شما نسبت مجموعه و با آرزوی بهترین‌ها در مسیر رشد و موفقیت برای شما.

 2. مهدی گفت:

  سلام
  تست جالب و دقیقی بود و نکاتی را به من گوشزد که واقعا ازش غافل بودم.
  مخصوصا نقاط ضعفم که واقعا تعجب کردم که در چه زمینه هایی ضعف دارم
  توصیه میکنم تا دیر نشده این تستو انجام بدید و مسیر زندگیتونو با برنامه درست پیش برید
  ممنون از اقای علیخانی عزیز

  • واحد مراجعین - آرش اعتمادی گفت:

   سلام، ممنون جناب آقای مهدی ….. ، از بیان نظرات‌تون بسیار خرسندیم، امیدواریم که از نتایج بدست آمده بهترین بهره‌برداری رو داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *