ای اف تی - EFT چیست ؟

کلمه‌ی EFT مخفف Emotional Freeing Technic به معنی تکنیک رهاسازی احساسی است.

ای اف تی همان تکنیک رهایی ذهن یا پاکسازی ذهن است که در آن با ضربه‌های آرام بر روی چند نقطه از بدن، می‌توانید ذهنتان را از هر آنچه که دوس ندارید پاک کنید و دیگر افکار ناراحت‌کننده و خاطرات غم‌انگیز گذشته باعث آزار شما نشوند.

چه چیزی این روزها بیشتر از هر مساله ای شما را می رنجاند؟ آیا ای اف تی می تواند به شما کمک کند؟

ای اف تی، یکی از روش‌های درمانی مکمل و بسیار قدرتمند است که بر اساس تحقیقات کلینیک‌های بالینی جهان اثبات شده است، اثرگذاری بسیار بالا و سرعت در نتیجه‌گیری نسبت به روش‌های رایج و متداول از جمله استرس و اضطراب، ترس‌های مزمن (فوبیا)، دردهای عضلانی، اعتیاد، کنترل وزن و  … از ویژگی‌های شگف‌انگیز این تکنیک است. با استفاده از این تکنیک و روش‌های مرتبط با آن، افراد می‌توانند به راحتی و در زمان بسیار کمتر از آنچه تصور می‌کنند، به روند بهبودی خود، کمک کنند.

در «ای اف تی» مانند طب فشاری تمرکز کار بر روی نقاط «مریدین» (meridian) یا همان کانال‌های انرژی است تا بتوان تعادل ازدست‌رفته را به سیستم انرژی بدن بازگرداند. این بازگشت تعادل انرژی، می‌تواند علائمی را که بر اثر تجربه یا احساسی منفی شکل گرفته‌اند، کاهش دهد. از طریق آزمایش‌های علمی ثابت شده است که انرژی در بدن ما دائما درحال جریان است. برمبنای نظریه EFT هرگونه اختلال در حرکت این انرژی، به شکل انواع بیماری‌های جسمی و روحی نمایانگر خواهد شد.

تکنیک ای اف تی و یا همان ضربه، ریشه در کجا دارد؟

بدن طبيعتي الكترونيك دارد، كافي است پاي خود را روي فرش بكشيد و سپس هنگام لمس قطعه فلزي تخليه الكترويسته ساكن را از انگشتان خود ببينيد يا از طريق نوارهاي الكتروآنسفالوگرافي و الكتروكارديوگرافي كه فعاليت‌هاي الكتريكي مغز و قلب را ثبت مي‌كنند، اين فرايند را مشاهده نمايند .

چيني‌ها پنج هزار سال پيش سيستم جريان انرژي بدن را كشف كردند انرژي كه در بدن جريان دارد و به چشم ديده نمي‌شود و بدون ابزار پيشرفته قابل مشاهده نيست. اين كشف پايه طب سوزني، طب فشاري و طيف گسترده‌اي از روش‌هاي درمانگر امروزي است.

تکنیک ای اف تی به دوران چین باستان برمی‌گردد و ریشه مشترکی در Acupuncture  و یا همان طب سوزنی دارد. در واقع ریشه و بنای این روش‌ها در این است که در بدن انسان جریان‌های انرژی در حال چرخش و رفت و آمد است. و اگر این انرژی در مسیر خود دچار مشکل و مانع شود این اختلال خود را به صورت دردهای جسمانی و غیر جسمانی نشان می‌دهد و زمانی که این جریان به حالت نرمال بر می‌گردد و مانع بر طرف می‌شود آن دردها هم ناپدید می‌شوند .

علم ای اف تی EFT

ای اف تی (EFT) توسط گری کریگ که فارغ‌‌التحصیل دانشگاه استنفورد آمریکاست، در سال ۱۹۹۷ ابداع شد. گری کریگ هسته اصلی این تکنیک رو از دکتر راجر کالاهان یادگرفت و برای تکمیل روش خود از ان ال پی هم استفاده کرد و در نهایت ای اف تی امروزی را ابداع کرد و در سال ۲۰۱۷ کتاب استاندارد طلایی ای اف تی را به عنوان منبع آموزش عمومی ای اف تی منتشر کرد.

در سال ۲۰۱۲ بالاترین مرجع روانشناسی آمریکا موسوم به APA، با تحقیق و بررسی ای اف تی بر روی هزاران نفر، مجوز آموزش ای اف تی را صادر کرد و این تکنیک رو بعنوان علم پذیرفت.

امروزه ای اف تی EFT یک از بهترین و موثرترین روش‌های آزادسازی احساسات گیر افتاده و کمک به درمان انواع بیماری‌های روان تنی مانند میگرن، کمردرد، افسردگی، فوبیا (ترس از حیوانات، ارتفاع، تاریکی، حضور در جمع، هواپیما) در دنیا است.

ای‌ اف ‌تی گونه‌ای احساسی از طب سوزنی است که البته در آن از سوزن استفاده نمی‌شود. در این سیستم بر روی مشکل «تمرکز» کرده و هم‌زمان از طریق ضربه‌زدن با سر انگشتان به نقاط مختلفی از مریدین‌ها (کانال‌های انرژی) آن‌ها را تحریک می‌کنیم. در اغلب موارد، طول مدت درمان در این تکنیک در مقایسه با سایر شیوه‌های متداول، از هفته‌ها، ماه‌ها یا سال‌ها  تنها به چند دقیقه کاهش می‌یابد.

ای اف تی

ای اف تی چگونه و بر چه مبنایی درد را از بین می‌برد و باعث بهبودی سریع و آنی می‌شود؟

آلبرت اینشتاین در حدود یک قرن پیش ثابت کرد که همه‌چیز و از جمله بدن ما از انرژی ساخته شده است. اصل بنیادین اي اف تی به ما می‌گوید که دليل تمامي احساسات ناخوشايند ما، اختلال در سيستم انرژي بدن است. وقتی انرژی بدون هیچ مانعی در بدن جریان دارد، حس خوبی برای فرد ایجاد می‌شود. 

تحقیقات نشان داده است ۸۵ تا ۹۰ درصد از افراد با استفاده از ای ‌اف ‌تی به یک آسودگی نسبی دست یافته‌اند. گاهی اوقات روند بهبودی همیشگی است و گاهی موقتی. درصورتی که نشانه‌های بروز مشکل دوباره پیدا شد نیاز به ریشه‌یابی و پشتکار بیشتری در استفاده از این تکنیک است. چراکه این روش با اینکه گاهی بسیار سریع و آنی عمل می‌کند، ولی برای مشکلات پیچیده‌تر نیاز به سپری شدن زمانی خاص و تحول فیزیکی دارد.

مشکلات درواقع بازپخش خاطرات موجود در ذهن ناخودآگاه افراد است. ای اف تی یا همان تکنیک تپینگ با تخلیه و کاهش احساس بد موجود در ما که مرتبط با درد ماست، آن درد را از بین می‌برد. زیرا اگر انرژی احساس بد، از آن درد گرفته شود دیگر حمایت نمی‌شود و ادامه پیدا نمی‌کند.

در مواردی که ریشۀ مشکل مشخص و شناخته شده است، با یک‌بار، یک جلسه یا یک روز (با توجه به شدت مشکلی که در وجود شخص برآورد می‌شود)، درمان ای ‌اف تی روی وی انجام می‌گیرد و دوباره شدت مشکل ارزیابی می‌شود. این روند آن‌قدر ادامه می‌یابد تا شدت مشکل به صفر برسد.

آشنایی با غدد آمیگدال در مغز (Amygdala)

آمیگدال قسمتی از مغز به شکل بادام است و در فارسی به بادامه ترجمه شده است. آمیگدال حاوی نورون‌های بسیاری است که عصبانیت، پرخاشگری، ترس و خشم را تحت تاثیر قرار می‌دهند. اگرچه بخش‌های دیگری از مغز نیز وجود دارند که بر این احساسات تأثیر می‌گذارد، ولی در میان قسمت‌های مختلف مغز آمیگدال بیشترین تاثیر را بر این احساسات دارد.

دکتر بسل ون درکلک (Dr. Bessel Van Der Kolk) در کتاب The Body Keeps The Score به آمیگدال لقب آژیر خطر را داده و آن را مسئول تشخیص ترس و آماده‌سازی بدن برای مقابله با آن می‌داند. به عبارتی دیگر، یکی از مهمترین وظائف آمیگدال هشدار دادن در وضعیت‌های خطرناک و اضطراری‌ست.

آمیگدال خاطرات را به احساسات ربط می‌دهد.

ما معمولا از شرایطی که نسبت به آن‌ها احساس ناخوشایند داریم دوری می‌کنیم این عکس‌العمل می‌تواند ریشه در خاطرات و تجربیات ناخوشایند گذشته ما داشته باشد.


 

هنگامی‌که آژیر خطر مغز توسط آمیگدال روشن می‌شود بدن شروع به واکنش‌های بیولوژیکی می‌کند. بالا رفتن ضربان قلب، گشاد شدن مردمک چشم، آزاد شدن کورتیزول و بروز واکنش‌های هیجانی و در نتیجه تصمیم به حمله یا فرار !

یکی دیگر از کارهای آمیگدال در مواقع تشنج‌زا، غیرفعال کردن سایر بخش‌های مغز است تا تمام توان مغز، بر روی مشکل متمرکز شود در این حالت شخص کارکرد عادی مغزش را از دست داده و در نتیجه نمی‌تواند از قابلیت‌ها، دانش و تجربیاتش حداکثر استفاده را ببرد.

هنگامی‌که افراد به صورت دایمی با افکار منفی و استرس‌های روزانه، آمیگدال رو تحریک می‌کنند آژیر خطر مغز به صورت دائمی روشن می‌ماند و در نتیجه مغز کارکرد حداقلی خواهد داشت. در این شرایط مغز دائما در شرایط بحرانی و خاص قرار دارد و در نتیجه بدن دائما درحال از دست دادن انرژی خواهد بود. درحالیکه وظیفه آمیگدال هشدار دادن و اعلام خطر در شرایط اضطراری و بحرانی‌ست !

اگر سیستم هشدار بصورت دائمی فعال باشد، یکی از اولین بخش‌هایی که در مغز غیرفعال می‌شود، بخش‌ها و قسمت‌های لذت بردن از زندگی و شادی است چرا که پیامی صادر شده که الان وضعیت اضطراریه و زمان مناسبی برای لذت‌بردن نیست !

 


این مسئله یکی از مهمترین دلایل کمبود انرژی، خستگی دائمی، بی‌حوصلگی و .... در زندگی آدم‌هاست.

رابطه آمیگدال مغز و ای اف تی EFT چیست؟

همه ما ممکن است احساسات ناخوشایندی داشته باشیم که از سرکوب عواطف و احساسات طبیعی خود حاصل شده است و در دراز مدت ممکن است تبدیل به بیماری‌های روحی مختلفی ‌شود. فرض کنید توپ پر از بادی را با دست در زیر آب نگه داشته‌اید. چه مدت زمانی می‌توانید این عمل را انجام دهید؟ 10 دقیقه؟ یکساعت؟ یک روز و…؟ در نهایت خسته شده و آنرا رها خواهید کرد. ما در طی زندگی خود دقیقا همین کار را می‌کنیم. یعنی احساسات خود را بجای بروزکردن سرکوب می‌کنیم و می‌ترسیم توسط دیگران قضاوت شویم و این روند اشتباه تا زمانی ادامه پیدا می کند که خسته شویم و قدرت احساسات سرکوب شده از توان ما بیشتر شود. اگر به احساسات سرکوب شده در زمان مناسب رسیدگی نکنیم، دیر یا زود با قدرت مخرب بیشتر باعث پدید آمدن انواع بیماری‌ها مانند میگرن، افزایش وزن، دیابت، افسردگی، معده درد و… می‌شوند. 

با استفاده از تکنیک ای اف تی (EFT) احساسات ناخوشایند و خاطرات ناگوار انباشته شده در مغز که باعث اختلال در فعالیت صحیح آمیگدال شده‌اند هدف قرار گرفته و پاکسازی می‌شوند با این روش مغز از حالت اضطراری خارج شده و به کارکرد نرمال و طبیعی خود باز خواهد گشت و در نتیجه به شکل شگفت‌انگیزی از هدررفت انرژی بدن جلوگیری خواهد شد.

متخصصان زیادی در سراسر جهان، ای اف تی را روشی مکمل برای متعادل کردن سیستم انرژی بدن می‌دانند و از این روش کم خطر برای کمک به بهبودی انواع بیماری‌ها استفاده می‌کنند اما باید توجه داشت هر روشی چهارچوب و قواعد خود را دارد، متاسفانه در ایران نیز افرادی به سوءاستفاده از این تکنیک پرداخته و به مراجعین وعده درمان بیماری‌های خاصی مانند سرطان، تومور مغزی، ام اس و... را می‌دهند در صورتیکه حتی خود گری کریگ به عنوان مبدع  این روش نیز، هیچگاه چنین ادعایی نداشته است. « سایت رسمی گری کریگ »

باید بدانیم روش‌هایی مانند ای اف تی به عنوان یک روش مکمل در کنار درمان اصلی استفاده می‌شوند و نه بعنوان درمان اصلی. ای اف تی کمک می‌کند روحیه و احساسات فرد بازیابی شود، سطح انرژی فرد بالا رفته و در نتیجه آثار روحی مخرب او تسکین یابد.

روش انجام تکنیک ای اف تی EFT 

احساسات بد در ناخودآگاه ما کدگذاری شده اند و باید مقاومت‌های ناخودآگاه را حذف کنیم تا نتیجه دلخواه را کسب نمائیم. طبق فلسفه eft پشت هر یک از بیماری‌های ما، یک احساس حل نشده و گاها یک خاطره ناگوار وجود دارد که باید به آن پرداخته شود.

مرحله اول: مشخص کردن مشکل

ابتدا یک مسئله که سال‌هاست در روند زندگی شما اختلال ایجاد کرده را مشخص کنید. این اختلال می‌تواند میگرن، درد معده، ترس، وسواس، اعتیاد و... باشد. این کار را می‌توانید در حضور یک مربی نیز انجام دهید و او با پرسیدن چند سئوال بصورت مشاوره‌ای توانایی یافتن مشکل شما را خواهد داشت.

اگر فکر می‌کنید حال خوبی ندارید و انگیزه حرکت به سمت شناسایی مشکل را ندارید، حتما از یک مربی باتجربه کمک بگیرید.

مرحله دوم: شدت سنجی

در این مرحله باتوجه به شدت درد و یا احساسات بدی مانند ترس و اضطراب، به آن نمره دهید. بطور مثال مقیاسی بین 0 تا 10 را مشخص کنید. 0 کمترین میزان شدت و 10 بیشترین میزان آن است. دلیل این کار آن است که پس از تمرین تپینگ میزان موفقیت تمرین و اثرگذاری آن مشخص گردد.

مرحله سوم: ساخت جملات تپینگ

این مرحله یکی از مهمترین مراحل eft است زیرا باید بدانید دقیقا از چه دیالوگی برای نشان‌دادن احساسات و حال خود استفاده می‌کنید. در دوره های آموزش eft بطور مفصل به این مرحله پرداخته میشود زیرا باور بر این است تا زمانی که نتوانیم احساسات ناخوشایند خود را مشخص کنیم، ارتباط ما با ناخودآگاه و سیستم هوشمند بدن برقرار نمی‌گردد.

جملات خود را با این عنوان شروع کنید:

باوجود اینکه مشکل ...... را دارم اما خودم را عمیقا دوست دارم و به خودم احترام می‌گذارم.

و یا میتوانید بگویید: با وجود اینکه مشکل ...... را دارم عمیقا خودم را می پذیرم.

 

جملات را بصورت بالا بسازید تا در مرحله بعد بتوانید قسمت مثبت و درمان آنرا ارائه کنید. شاید برای شما جالب باشد که چرا عمدا باید مشکلات را بارها بیان کنیم و به آنها بپردازیم در صورتی که در بسیاری از روش‌های دیگر اصرار می‌شود از گفتن مشکلات و احساسات منفی خودداری شود و فقط به مثبت‌ها پرداخته شود اما در eft عمدا به احساسات بد و مشکلات پرداخته می‌شود تا از حالت مخفی‌بودن و سرکوب شدن احساسات خارج شود.


فرض کنید یک توپ پرباد را زیر آب نگه داشته‌اید. تا چه زمان میتوانید این کار را انجام دهید؟

سرانجام دست شما خسته شده و توب به بالای آب می‌آید. افکار و احساسات بد ما نیز همانند آن توپ هستند و در صورت نادیده گرفته‌شدن و انکار، روزی خود را بصورت یک بیماری روحی و یا جسمی نشان می‌دهند.


جملات چه هدفی را دنبال می‌کنند؟

«ای اف تی» اختلال در سیستم انرژی بدن را نتیجه‌ی هیجانات منفی می‌داند. این هیجانات منفی وقتی ایجاد می‌شوند که درگیر افکار یا شرایطی خاص باشید. این اشتغال فکری در سیستم انرژی بدن اختلال ایجاد می‌کند، اما در نبودش همه چیز طبیعی خواهد بود. برای نمونه کسی که از چیزی مثل ارتفاع می‌ترسد، حین خواندن ستون طنز روزنامه خبری از ترسش نیست، چون به آن فکر نمی‌کند. اما تنها زمانی می‌توانید سیستم انرژی‌ مختل‌شده‌ی بدن‌تان را به تعادل بازگردانید که روی مشکل به‌وجودآورنده‌ی این اختلال تمرکز کنید. اگر روی مشکل خاصی که سیستم انرژی بدن‌تان را مختل کرده است متمرکز نشوید، «ای اف تی» اثر نخواهد کرد.

مرحله چهارم: انجام تپینگ و ضربه‌درمانی

بدن انسان دارای 9 نقطه مریدین اصلی است که با ضربه‌زدن به آن‌ها میتوان عمل آزادسازی احساسات را انجام داد. 9 نقطه مهمی که در EFT به آنها ضربه زده می‌شود در واقع مهمترین کانال‌ها یا مریدین‌های انرژی در بدن ما هستند. ما در مجموع دارای 12 نقطه تپینگ هستیم که بصورت متقارن در بدن ما قرار دارد. حال که نحوه جمله‌سازی دیالوگ‌های قسمت اول را آموخته‌اید، درادامه به معرفی نقاط مختلف مریدین، خواهیم پرداخت.

انجام ای‌اف‌تی بسیار لذت‌بخش و راحت است. به این صورت که با ۲ انگشت سبابه و انگشت وسط به آرامی روی نقاطی از بدن بین ۷ تا ۱۰ بار ضربه می‌زنید. ضربات بهتر است آرام باشد تا دردتان نیاید؛ حتی می‌توانید از ماساژ نقاط یا فشار روی نقاط استفاده کنید.

نقاطی که باید تپینگ بر روی آن انجام گیرد در زیر مشخص شده است. از نقطه‌ی KC در لبه‌ی دست شروع کنید و هم‌زمان جمله‌ای که را در مرحله‌ی قبل ساخته‌اید 3 بار تکرار کنید.

1 - لبه‌ی دست (‌KC)

این نقطه در قسمت گوشتی لبه‌ی خارجی دست، در جایی بین بالای مچ و پایه‌ی انگشت کوچک، قرار دارد. KC همان قسمتی از دست است که با آن در کاراته برای شکستن اجسام ضربه وارد می‌کنند.

2 - بالای سر (TH)

اگر از بالای سر یک گوش‌تان را با خطی به گوش دیگرتان وصل کنید و خط دیگری هم از بینی تا پشت گردن‌تان بکشید، نقطه‌ی TH درست در محل تلاقی این دو خط خواهد بود.

3 - ابرو (EB)

این نقطه در ابتدای ابرو درست بالای کناره‌ی بینی قرار دارد.

4 - گوشه‌ی چشم (SE)

این نقطه روی استخوان لبه‌ی خارجی گوشه‌ی چشم قرار دارد.

5 - زیر چشم (UE)

این نقطه روی استخوان زیر چشم حدود 2/5 سانتی‌متر پایین‌تر از مردمک قرار دارد.

6 - زیر بینی (UN)

این نقطه در محدوده‌ی کوچک بین انتهای بینی و بالای لب بالایی قرار دارد.

7 - چانه (Ch)

این نقطه دقیقا روی چانه نیست، بلکه بین فرورفتگی چانه و لب پایینی قرار دارد.

8 - ابتدای ترقوه (CB)

این نقطه در محل تلاقی جناغ، ترقوه و دنده‌ی اول قرار دارد. برای جایابی این نقطه ابتدا انگشت اشاره‌تان را روی شکاف U شکل بالای استخوان سینه قرار دهید، (تقریبا جایی که گره کراوات قرار می‌گیرد). انگشت‌تان را از پایین همین قسمت U شکل حدود 2/5 سانتی‌متر به‌سمت ناف حرکت دهید. این نقطه بااینکه دقیقا روی ترقوه نیست، برای راحتی به این اسم شناخته می‌شود.

9 - زیربغل (UA)

این نقطه حدود 10 سانتی‌متر پایین‌تر از زیربغل قرار دارد.

مرحله پنجم: بررسی مجدد و شدت‌سنجی

پس از اینکه مراحل فوق را انجام دادید، به بررسی و اثربخشی تمرین بپردازید و یکبار دیگر بررسی کنید از 0 تا 10 چه عددی به آن می‌دهید. همه مراحل بالا را یک دوره ای اف تی یا تپینگ می‌گوییم. گاهی پیش می‌آید طبق شرایط خاصی فرد نتیجه دلخواه را کسب نمی‌کند که با انجام دادن آن تمرین در روزهای بعد، به نتیجه دلخواه خواهید رسید.

خیلی اوقات نمی‌خواهیم کار جدید یا تغییری در زندگی ایجاد کنیم. چون نمی‌خواهیم با اضطراب ناشی از این تغییرات مواجه بشویم. یا در جمع حرف نمی‌زنیم چون فکر می‌کنیم اگر حرف مهمی برای گفتن نداریم، بهتر است ساکت باشیم. مشکلات مالی‌مان هر روز بزرگتر و عمیق‌تر می‌شود و نمی‌دانیم چطور می‌توانیم این همه مشکل را حل کنیم و از شر این حجم از فشار خلاص بشویم… یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش اضطراب‌های روزانه و همینطور حل چالش‌های عمیق‌تر در زندگی، استفاده روزانه از ضربه‌درمانی یا ‌ای اف تی است.

به طور کلی مسائل زندگی ما، به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

دوست داشتن و پذیرش خود
ضربه‌زدن را با پذیرفتن خودمان برای تمام مسائل و مشکلات‌مان شروع می‌کنیم. خودمان را با وجود هر احساسی که داریم می‌پذیریم و به خودمان اجازه می‌دهیم هر مساله را صادقانه با خودمان بررسی و موشکافی کنیم تا بتوانیم از دیدگاه تازه‌ای به آن احساس، ‌فکر یا خاطره نگاه کنیم. ما می‌آموزیم که خودمان را بپذیریم و دوست داشته باشیم.

کاهش اضطراب
مهم‌ترین جواب به این سوال که ‌ای اف تی چه کاربرد‌هایی دارد، کاهش اضطراب و به تعادل‌ رساندن ذهن است. این کار با غیرفعال شدن سیستم جنگ و‌ گریز مغز انجام می‌شود و نتیجه آن ایحاد آرامش و سبکی بعد از ضربه‌زدن است.

پذیرش احساسات درک نشده
زندگی ما پر است از آسیب‌هایی که دیده‌ایم و پشت هر آسیب، احساس درک نشده‌ای وجود دارد که منتظر دیده و شنیده‌شدن است. بی‌توجهی به این احساس‌ها نتیجه‌ای جز بیماری و رنج ندارد.

کاهش و رفع درد‌ها و بیماری
بسیاری از بیماری‌ها منشا روانی دارند. این یعنی وقتی بتوانیم دلیل احساس پشت درد‌ها را ببینیم، ‌بپذیریم و آن‌ها را درک کنیم. در سیستم اعصاب اتوماتیک تغییراتی ایجاد می‌کنیم. نورون‌ها پیغام‌های جدیدی به سیستم‌های بدن می‌دهند و به اصطلاح از نو برنامه‌ریزی می‌شوند. برنامه‌ریزی جدید، از بار‌های احساسی منفی سبک شده و می‌تواند دوباره به صورت طبیعی سلول‌های سالم بسازد. در نتیجه بدن شما از بیماری خلاص می‌شود.

تروما و خاطرات ناگوار
اتفاقات تلخ و دردناک در زندگی هر کسی وجود دارد، برای بعضی از ما این اتفاقات پر رنگ‌تر و برای بعضی دیگر کم‌تر است. اتفاق‌هایی مثل شاهد قتل‌بودن، مورد تجاوز قرار گرفتن، دیدن تصادف و یا تصادف شدید، جنگ و کشتار و … برای درمان این موارد نیاز به همراهی یک درمانگر حرفه‌ای و باتجربه دارید.

وسواس و انواع ترس‌ها
وسواس‌های فکری و عملی، ترس‌های مختلف مثل موفقیت و شکست، ترس از آسیب‌دیدن، طردشدن و … می‌تواند به طور معجزه‌آسایی رفع شود. نکته مهم این است که کاربر حرفه‌ای برای حل این مسائل انتخاب شود تا به درستی ریشه مشکلات شما مشخص شود.

ای اف تی

تناسب اندام
لاغر‌ها دنبال چاق‌شدن و چاق‌تر‌ها دنبال لاغری هستند! سیستم اتوماتیک بدن می‌داند چه وزنی برای شما مناسب است اما در شرایطی که مضطرب هستید این سیستم کار نخواهد کرد و شما دچار اضافه وزن یا کاهش بیش از حد وزن خواهید شد. با به تعادل رساندن سیستم انرژیک بدن به وسیله EFT، این مساله در زمان کوتاهی حل می‌شود.

بالابردن ارتعاش انرژیک
بدن ما با انرژی‌های زیادی احاطه شده است. وقتی در بدن و سیستم انرژیک آن گرفتگی و انسداد وجود داشته باشد، بدن ما تحت تاثیر قرار می‌گیرد. وقتی این سیستم درست کار نکند اتفاقات بیرونی هم تحت تاثیر قرار می‌گیرند و مشکل پشت مشکل برایمان اتفاق می‌افتد. یکی از بهترین و سریعترین روش‌های پاکسازی سیستم انرژی و چاکرا‌ها استفاده از ضربه‌درمانی است.

مشکلات روزمره
فشار‌های روزانه‌تان را به بیاد بیاورید … همان لحظه که چشم‌تان را باز می‌کنید، فکر‌های زیادی به شما هجوم می‌آورد، گذشتن از خیابان، ماندن در ترافیک، نگرانی و تلاش برای حفظ سلامتی، بحث‌های کاری و هزاران چیز دیگر که در طول روز با آن درگیر می‌شویم.

باور‌های مالی و درآمد بیشتر
بی نهایت باور غیرسازنده در ذهن ما نقش بسته است و تاثیر مستقیم آن‌ها را می‌توانیم در وضعیت مالی و عاطفی خودمان به وضوح ببینیم. یکی از موضوعات مهم و اصلی که‌ای اف تی بر آن موثر است، باور‌های محدود‌کننده، بخصوص باور‌های مالی است.

ورزش
ورزشکاران حرفه‌ای تنش و اضطراب‌های زیادی را تجربه می‌کنند که تاثیر مستقیمی در نتایج مسابقات ‌ایشان دارد. اگر یک ورزشکار بتواند این تنش‌ها و اضطراب‌ها را به خوبی مدیریت کند به سادگی می‌تواند با تلاش فیزیکی به نتایج فوق العاده‌ای دست پیدا کند.

اعتیاد
اعتیاد به هر شکلی که هست نشان دهنده اضطرابی دائمی و حل نشده است که فورا نیاز به رسیدگی دارد. اعتیاد یک رفتار دفاعی است که فرد به صورت ناهوشیار برای ندیده گرفتن مشکلات و سختی‌هایی که تجربه کرده یا می‌کند به کار می‌گیرد. اگر بتوانیم ریشه اعتیاد (اضطراب شدید) را شناسایی کنیم امکان ر‌هایی از اعتیاد را فراهم کرده‌ایم.

 

تذکر بسیار مهم

انتظار نداشته باشید که به تنهایی و با چند ضربه محدود، از عهده همه مشکلات برآیید. برخی مشکلات احتیاج به ریشه‌یابی حرفه‌ای دارد. 

حتما درمورد مشکلات پیچیده، بیماری‌های روحی و روانی خاص و ... با یک کاربر حرفه‌ای و باتجربه EFT مشورت کنید.

کلام آخر و چند توصیه دوستانه

 • EFT به هیچ عنوان یک روش درمانی نیست. (حتی مبتکر این روش نیز، چنین ادعایی ندارد.)
 • هرگاه چند جنبه در یك مشكل روحی وجود داشته باشند تا وقتی كه تمامی جنبه‌ها به صفر نرسیده باشد احساس آسودگی بوجود نخواهد آمد، اگر مثلا ً همزمان دچار سر درد، دندان درد و دل درد باشید تا وقتی كه هر سه مورد از بین نرفته باشند احساس سلامتی نخواهید كرد.
 • بهتر است فقط بر روی یك موضوع كار كنید، اگر مشكلات را به وقایع خاص تقسیم كنید علت اصلی، هدف‌گیری شده و مؤثرتر خواهد بود.
 • نباید از EFT در مورد بیماری‌های روانی شدید یا بیماری‌های خاص استفاده كنید، مگر این كه به خوبی آموزش دیده باشید.
 • نتایج EFT معمولا ً دائمی هستند، از لحاظ EFT شدت مشكل یا طول مدت آن اهمیت ندارد، علت همیشه اختلال در سیستم انرژی است.
 • توجه داشته باشید EFT هیچگاه پیشنهاد نمی‌كند بدون مشورت با پزشك معالج استفاده از دارو را قطع كنید، اما در كنار دارو، با این روش می‌توان به تسریع و بهبود بیماری کمک کرد.
حمید علیخانی

تجربیات خودتون در استفاده از تکنیک ای اف تی را با ما و دوستانتان در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

همچنین اگر سوال یا مشکلی در مورد EFT دارید، کارشناسان ما پاسخگوی شما خواهند بود.


 

11 Comments

 1. فاطمه گفت:

  سلام وقت بخیر باچشم بسته حتما باید تپینگ انجام داد ؟

 2. محمد رضا گفت:

  سلام ، بعد تمرکز به مشکل ؛ اول باید ۷ تا ۱۰ ضربه نواخته بشه بعد جمله ها گفته بشه یا اول جمله بعد ضربه زدن ؟ چون هم زمان نمیشه . اگه بخوام جمله رو کامل و سه بار بگم و هم زمان ضربه هم بزنم ، تعداد ضربات از ۳۰ – ۴۰ تا هم میگذره ! – یا مثلا ۴ تا ضربه بزنم بعد جمله رو بگم باز ۴ تا ضربه دیگه ؟ یا من درست متوجه نشدم ؟ لطفا راهنمایی کنید

  • َAdmin گفت:

   با سلام، روی موضوع تمرکز داشته باشید و بصورت همزمان ضربه بزنید و جملات رو تکرار کنید، حساسیتی روی تعداد ضربه ها نداشته باشید، جملات رو تکرار کنید، روی نقاط ضربه بزنید و استمرار داشته باشید، حتما نتیجه خواهید گرفت.

 3. محسن گفت:

  سلام و عرض ادب
  اینایی که گفتین خیلی خوبه ولی وقتی ورشگست میشی و آه در بساط نداری خرج خونه با دوتا بچه اجاره خونه و اینا ….. جواب میده ؟؟؟؟

  • َAdmin گفت:

   سلام خدمت شما، قطعا ضربه زدن به تنهایی و بدون تلاش فیزیکی نمیتونه برای شما راهگشا باشه، اما وقتی با استفاده از تکنیک ای اف تی ذهنی آرام داشته باشید قطعا میتونید بهتر فکر کنید، بهتر تصمیم بگیرید و در نهایت به نتایج بهتری برسید.

 4. محمد رضا مروج گفت:

  سلام ، من هیچ وقت به صورت مرتب استفاده نکردم ، جمله ها رو هم نمیگم ، معمولا موقع تنش عصبی ، عصبانیت و حالات بد روحی استفاده میکنم نه برای بیماری های جسمی . برای من که همون موقع سریع جواب نمیده ، حتی بعضی وقتا فکر میکنم حالم بدتر شده ، و حالت هایی مثل بی تعادلی ، دل درد ، سر گیجه ، اضطراب شدید ،درد سمت راست دنده ها شاید کبد و حالاتی مثل افت قند برام رخ داده . ولی بعد ۱۰ ، ۱۲ ساعت بعد همه حالات منفی جسمی و روانی از بین میره ، احساس سبکی میکنم و حتی مشکل تا مدت ها یادم میره ، ولی برگشت داره ، ممنون ، سعی کردم تجربه خودمو دقیق و بدون اغراق و جانب گرایی توضیح بدم

 5. شايان حاجي زاده گفت:

  سلام جناب دکتر علیخانی عزیز،
  چند روز پیش از صبح که بیدار شدم، سردرد عجیبی داشتم بطوری که حتی قرص‌های مسکن هم نهایتا چند ساعتی بیشتر برام کارساز نبود، تا اینکه خیلی اتفاقی که داشتم جزوه‌های جلساتی که باهم داشتیم رو روی میزم مرتب میکردم چشمم به نکته‌ای که شما گفته بودید در مورد EFT افتاد، با خودم گفتم بهترین فرصته که امتحانش کنم، به سایت یه سری زدم و شروع کردم و ….
  الان میتونم به جرات بگم که چیزی که اتفاق افتاد، واقعا یک معجزه بود، یک معجزه باورنکردنی که تازه من یادش گرفتم و باورش کردم.
  بی‌نهایت سپاسگزارم.

 6. انسیه گفت:

  میگن سلامتی تاجی هست بر سر افراد سالم که فقط افراد بیمار می‌بیننش.
  تاج هست واقعا چون در سلامتی میشه حیات رو زندگی کرد، انسان بود و بسمت کمال رفت و…
  جناب علیخانی هنوز یک ماه نیست که eft رو با شما شروع کردم و میگرن ام بیش از ۷۰ درصد برطرف شده!! صادقانه بگم حتی خودم هنوز باور نکردم!اینکه مثل آدمهای معمولی روزمو میگذرونم،میتونم تصمیم بگیرم و برنامه بریزم و … اینا برای من معجزه است،اونم میگرن که بر اساس الگوهای مختلفی شکل گرفته و تثبیت درمان معمولا طول میکشه…
  و این تاج رو شما اقای حمید علیخانی به سر من برگردوندید. براتون بهترین هارو آرزو دارم که حق انرژی مثبت شماست. هر لحظه که بی درد نفس میکشم برای شما دعای خیر دارم.

  • َAdmin گفت:

   سرکار خانم انسیه …
   بسیار باعث مباهات و خوشحالی است که در مسیر بهبود و سلامتی هستید، قطعا جدیت و پشتکار شما بخش مهمی از این موفقیت را تشکیل می‌دهد و امیدوارم به زودی شاهد برطرف شدن کامل این مسئله برای شما باشیم.
   سپاس از لطف و مهربانی بزرگوارانه شما.

 7. فائزه خالقی گفت:

  من شرایط روحی بدی داشتم با معرفی دوستان رفتم پیش آقای علیخانی و الان واقعا نمیدونم چی بگم انقدر که حالم خوبه و با حرف هاشون آروم شدم و مسیر اصلی زندگیم و فهمیدم و امروز با جلسه EFT که با آقای علیخانی داشتم واقعا حس عجیب آرامشی دارم که تا الان تجربه نکردم فردا یه دادگاه مهم داشتم که خییلی زیاد براش استرس داشتم ولی با این جلسه و روش EFT کلا استرسم به صفر رسید و سرشار از آرامش شدم واقعا نمیدونم با چه زبونی از آقای دکتر علیخانی عزیز تشکر کنم واقعا این آرامشم مدیونشون هستم و الان میدونم که فردا خیلی با آرامش رفتار میکنم و به خودم ایمان قوی آوردم واقعا آقای دکتر ازتون ممنونم

  • َAdmin گفت:

   سرکار خانم خالقی بزرگوار، استعداد و توانایی‌های شما، آینده درخشانی رو قطعا برای شما رقم خواهد زد، باعث افتخار و مباهات است که در این مسیر همراهتان هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *